Diskuse

Manuál: Co dělat, když jste muž, člen Zelených a máte potřebu hovořit (bez nás) za nás ženy v politice

Vložit nový příspěvek

"Dokonce kandiduji"

23.8.2018 09:33 vložil Bob Čáp

Dobrý den, je dobře, že ženy kandidují, a konkrétně i vy, škoda jen že až na 14. místě. A všechna volitelná místa na vaší kandidátce patří mužům.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: "Dokonce kandiduji"

23.8.2018 15:00 vložil Petra Sedláčková

Diky za podporu :) Prvni desitka je podle meho nazoru slozena z lidi, kteri maji nejvetsi zkusenosti a znalosti Prahy 3 a komunalni politiky vubec.. Proste za sebe citim, ze jsme na predni mista zvolili ty nejlepsi, bez ohledu na gender. Ale vzdycky muzete krouzkovat jednotlive kandidaty.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: "Dokonce kandiduji"

2.9.2018 11:37 vložil Bohumil Čáp

Dobrý den,
Jistě, že jste si mysleli, že volíte ty nejlepší bez ohledu na gender. Ale nepřijde vám divné, že ti nejlepší bez ohledu na gender jsou všichni jednoho genderu? Řekla byste, že je stejně pravděpodobné, že příště bude kandidátku vést třeba deset žen?
S pozdravem


Reagovat  Reagovat s citací


Solidarita

19.8.2018 21:42 vložil Tomáš Pavlas

Vážená paní Sedláčková, z Vaší odpovědi panu Žaloudkovi jsem pochopil, že jste sebevědomá žena, zkuste si jeho původní text přečíst znovu s ohledem na ženy, které takové sebevědomí nemají a kterým by ze všeho nejvíce pomohla větší ženská solidarita, která je v ČR nedostatkovým zbožím. Třeba byste s tím mohla sama pomoci.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Solidarita

21.8.2018 13:45 vložil Petra Sedláčková

Vazeny pane Pavlasi, clanek p.Zaloudka jsem cetla nekolikrat a pomerne peclive. Moje reakce je vyjadrenim mych pocitu, ktere ve mne cetba zanechala.. Zvolila jsem formu ponekud vetsi nadsazky a ironie, coz asi p.Zaloudka pobourilo, nicmene na obsahu sdeleni bych nic nemenila. Je s podivem, ze opet Vy - muz, mate potrebu radit mne - zene, jak pomoci zenam ostatnim :) Z reakci, kterych jsem dostala pomerne dost, nebyla ani jedina od zeny, ktera by mela problem se sebeprosazenim v nasi strane TOP09 ci v politice obecne.. Ano, mnoho zen reagovalo, ale z jejich ohlasu soudim, ze ani jedna nema problem se ozvat, jsou vsechny nejakym zpusobem angazovane a v zasade zadnou z pane Zaloudkovych metod by nevyuzily ;)


Reagovat  Reagovat s citací


Pravidlo 4 je špatně

14.8.2018 19:46 vložil jana Valdrová

Ženy i muži mají někdy potřebu hovořit dokonce i za nás lingvistKy, co už čtyřicet let zkoumáme a kritizujeme generické maskulinum. Pod heslem generic masculine najdete problematiku vysvětlenu v internetu. Maskulinum je totiž jazykový prostředek, instrumentalizovaný k hierarchizaci pohlaví. Toho by si měla být zejména politička vědoma - snižuje to její image v mužské konkurenci. V češtině se jazykové prostředky produkce statusových asymetrií dlouho ignorovaly. A ignorovat nerovnosti v jazyce jako sociálním jednání znamená ignorovat nerovnosti ve společnosti. Popisuji to ve své knize v celé jedné kapitole i s příklady, a v případě zájmu uskutečním i školení: http://www.slon-knihy.cz/detail.php?user=&id_prod=367.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Pravidlo 4 je špatně

15.8.2018 11:02 vložil Matěj Michalk Žaloudek

jana Valdrová napsal

V případě zájmu uskutečním i školení.

Obávám se, že ho Topka nevyužije :)
Vždyť je to sociální inženýrství! :)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Pravidlo 4 je špatně

15.8.2018 12:02 vložil Jana Valdrová

:-)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Pravidlo 4 je špatně

15.8.2018 16:58 vložil Petra Sedláčková

Vážená paní Valdrová, děkuji za zajímavý příspěvek do diskuse. Sice mu úplně nerozumím, obávám se, že "jazykové prostředky produkce statusových asymetrií" jsou zcela mimo mé chápání jak obsahově, tak lingivisticky, ale jsem ráda minimálně za rozšíření obzorů o Vaši jazykovědnou disciplinu. Za sebe ale musím říct, že jsem ženou, cítím se ve své ženské kůži báječně a rozhodně si nemyslím, že by mne muži ať už v politice nebo v mém životě vnímali jakkoli jinak...bez ohledu na přechylování :) (a pro odhlečení - jak můj mužský kolega právě poznamenal, to že sám sebe nazve feministkou z něj ženskou prostě neudělá.. :)) )


Reagovat  Reagovat s citací


díky za článek

14.8.2018 16:06 vložil Matěj Michalk Žaloudek

Paní Sedláčková, díky za článek. Jsem rád, že je z toho téma, o kterém se mluví. Vezmu to shora.

- Nerozumím té ironii o "veleúspěšné" taktovce Matěje Stropnického. Všimli jste si, že on ty volby s docela přesvědčivým náskokem vyhrál?

- K těm naším tématům asi jen opět odkaz na náš program: http://praha3.zeleni.cz/program/
Je velmi podrobný. Opravdu se mi vysmíváte za nedostatek témat z pozice kandidátky za koalici, která má na webu strohých 10 bodů? Myslím, že komunikujeme opravdu hodně témat, to si snad umíte dohledat. Ve skutečnosti vám tohle přijde pouze nedůležité (resp. evidentně pro TOPku nekomfortní) a podsouváte mi, že je mé jediné.

- Co je to prosím sociání inženýrství? A pakliže něco takového opravdu doporučuju, v čem je to prosím škodlivé?

- Je moc fajn, že kandidujete do zastupitelstva a chcete být zvolena. Bohužel jste mi ani včera neodpověděla na dotaz, proč jste tedy až na místě nevolitelném. Ucházela jste se o místa volitelná?

K jednotlivým pravidlům:
1) Nikdy jsem nikde netvrdil, že ženy jsou v první řadě manželky a že by s někým měly něco konzultovat.

2) Nevím, co je to "genderový předsudek", ale že ženy mají v průměru slabší hlas, je věcí normální biologie. Že ženy chodí do hospod méně než muži je věcí normální statistiky. (viz např. https://www.novinky.cz/.../425257-cesti-muzi-chodi-do...). Doporučení k používání mikrofonu na sněmech je samozřejmě obecně inkluzivní, nikoliv pouze z hlediska rovnosti genderové. Ostatně pochybuji, že mikrofon na sněmu nepoužíváte, jen si tenhle rozměr evidentně neuvědomujete.

3) Nikde nepíši, že ženy tráví veškerý čas za kočárkem. Že s nim po ulici chodí většinou ženy je opět čirá statistika. Pokud stavíte ulice tak, že se po nich s kočárkem nedá chodit, ale dá se po nich skvěle jezdit, děláte prostě politiku spíše pro muže, žádný předsudek v tom není. Obecně je samozřejmě fajn navrhovat město přívětivé pro všechny, kdo chodí pěšky nebo na kole a nejedou autem bez ohledu na jejich pohlaví, ale to je už trochu jiné téma.

4) Říkejte si sama sobě jak chcete, klidně se v Topce všichni oslovujte panstvo. Je ale úplně normální, že společnost lingvistiku řeší, jazyk není mrtvá věc. Usilujete též o vládu ve veřejné správě - připadá vám, že je naprosto bezvýznamné, jak s lidmi komunikuje?

5) Těžko neradit pouze mužům v Topce, když na zastupitelský mandát nikdo jiný než muži neaspiruje.

Fenoménu, který popisuju se říká skleněný strop. Těžší přístup nemáte jen do tanečních, ale prokazatelně zejména do vedoucích pozic v soukromém i veřeném sektoru i do politiky. Že jste Vy osobně důkazem úspěšné podnikatelky není popřením statistik.
https://padesatprocent.cz/cz/skleneny-strop

Affirmative actions jsou běžným nástrojem politiky zejména v západních zemích. Přestože jste žena a já muž, nemáte mandát mluvit za všechny ženy, a rovnost žen a mužů je problémem nás všech, tedy i mým. Upřednosťnování mužů před ženami má mimo jiné ekonomické škody pro celou společnost. https://modernirizeni.ihned.cz/c1-66022320-zeny-prinasi...
Věřte, že můj článek před vydáním ženy četly.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: díky za článek

15.8.2018 16:46 vložil Petra Sedláčková

Díky za očekávanou reakci. Pokusím se stručně odpovědět, začnu hned první větou. Nemyslím si, že naše názorová výměna a následné debaty na sociálních sítích jsou důkazem, že zde máme nějaké „téma“ k řešení. Z mého pohledu, a i to bylo součástí mé reakce, nemáme v TOP09 žádný „ženský“ problém, ženy v jsou členkami, kandidují a zúčastní se politiky zcela svobodně a dle svého uvážení. Téma se v rámci politického soupeření s konkurenční stranou pokoušíte vyrobit Vy :) Myslím si, že z pohledu našich společných potenciálních voličů by bylo prospěšnějsí, pokud bychom vedli debaty o věcných a skutečných tematech, které lidi v naší městské části zajímají, trápí – například parkování a doprava, život v okolí žižkovských hospod, kvalitní školy, čistota chodníků a pejskaři, a další.

Matěji, nechci se nesmyslně dohadovat o skleněných stropech, feministkách a feministech (??) genderových předsudcích, sociálnímu inženýrství a podobně. Jen mě na Vašem článku zaráží a vlastně i trochu rozčiluje (odhlédnu-li poněkud zvláštní potřebu radit politickým konkurentům ;) ) základní myšlenka, kterou je že Vy – muž radíte/doporučujete jiným mužům, jak mají zařídit, abychom my ženy něco „dělaly“, aniž byste si dal sebemenší práci a alespoň se nás žen zeptal, jestli vůbec Vaše rady či pomoc potřebujeme. :) V kombinaci s tím, že nás – ženy ve svém příspěvku zobrazujete primárně jako manželky, matky s kočárky a obecně bojácně bytosti se slabým hláskem, které mají problém prosadit se ve společnosti mužů, a jež k účasti na veřejném životě přiměje více dětských koutků, lepší přechody, jiné otevírací doby parků, případně aplikace lingvistických opatření dle příručky paní Jany Valdrové... :))

Pojďme se raději shodnout na tom, že my všichni, kteří jsme se už rozhodli veřejně angažovat budeme určitě rádi, pokud se do komunální politiky a veřejného života vůbec zapojí co nejvíc našich sousedů, ať už mužů či na základě jejich svobodné vůle a potřeby zlepšit společný život nás všech na Praze 3 :)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: díky za článek

18.8.2018 23:12 vložil Matěj Michalk Žaloudek

Díky za reakci.
Přečtěte si ještě jednou diskuzi pod tou fotkou z Vystřelenýho oka na Vašem facebooku. Jak oficiální profil Topky, tak Váš lídr tam připouštěli, že to problém je, a že se mu budou rádi věnovat. Proto ten článek vznikl. Kdybyste od začátku psali, že to přece žádný problém není, je to jiná debata.

Já se snažím vést debaty o nejrůznějších tématech celé volební období. Viz https://www.kauza3.cz/.../bellu-je-talentovany-recnik-ale..., https://www.kauza3.cz/.../prijemnejsim-a-bezpecnejsim..., https://www.kauza3.cz/.../nazor-bezvyznamnym-se..., https://www.kauza3.cz/.../nazor-sbirka-na-epopej..., https://www.kauza3.cz/.../predrazena-studie-parukarky-a... atd.
To Vy jste se rozhodla reagovat právě až na můj poslední článek.

Zopakuji to znovu: Ten článek ženy četly a připomínkovaly. Svoji politiku zcela běžně se ženami diskutuji (je to snadné, je jich v Zelených mnoho). Co jsem se o tématu kdy dozvěděl a naučil, bylo většinou od žen.

V mém článku ženy nezobrazuji jako manželky (to jsem si naopak utahoval právě z oné diskuze pod Vaší fotkou, kde to trochu dělali Vaši kolegové), ani jako matky s kočárkem (že je statistika něco jiného než zobecňování píši již výše), odbornou literaturu paní Valdrové ani ji osobně neznám.

Na závěrečném odstavci najdeme jistě shodu, na druhou stranu by to podepsal asi kdokoliv od komunistů po okamurovce. Ergo: Coby politická shoda, která by určovala nějaký směr, to asi není úplně dostatečné


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: díky za článek

21.8.2018 20:22 vložil Petra Sedláčková

Diskuzi jsem cetla, ale nikde v ni nebylo "Mateji Mateji, prosim pomozte nam, nevime jak dal s zenskou otazkou" :)). Dokonce ani termin "zenska otazka" v ni nezaznel.. ;)

Ocenuji Vas proaktivni pristup, ale s odkazem na posledni vetu Vasi reakce, tady skutecne politickou ani jinou shodu necekejte, cimzto se vracim zpet k puvodnimu navrhu - tedy hledat shodu na jinych, z pohledu lidi na P3 dulezitejsich tematech.

Zopakuji znovu: priste se nejdriv zeptejte tech, kterych se to tyka - tedy v danem pripade napriklad clenek TOP09/STAN, kandidatek atd.. Rozumim, ze debatit s Vasimi clenkami je asi prijemnejsi, ale ty s nami k Voku nechodi ;)


Reagovat  Reagovat s citací


mateji

14.8.2018 13:54 vložil Žižkovskej Pepík

Matěji, Matěji, už víš, proč Tě holky nechtěji? ;-)


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama