Diskuse

Interpelace zastupitele PhDr. Martina Valenty k práci odboru sociálních věcí Prahy 3

Vložit nový příspěvek

Střídavka?

20.7.2010 18:13 vložil Karel Vážný

Nejsem odborník, ale četl jsem pár odborných studií na toto téma.

A pamatuji si, že střídavá péče má podle odborníků klíčovou podmínku k efektivitě, a to je SOUHLAS a součinnost (vzájemnou slušnost) obou rodičů. To je něco, co nelze vynutit a je to něco, přes co prostě nejede vlak.

Takže pokud není byť jen jedna strana toto schopná akceptovat, pak střídavá péče nepřipadá v úvahu a nastupuje nutně některá z dalších forem, především svěření do primární péče jednoho z rodičů. U malého dítěte je vcelku pochopitelné, že obvykle matky.

To nic nemění na faktu, že je matka povinna dítě v daných lhůtách předávat, že je spravedlivé, aby otec měl svůj čas o prázdninách a o dovolené, ale to je otázka soudní úpravy, ničeho jiného. Je tedy třeba postupovat standardně, podat nárh na úpravu styku s dítětem, mít dobrého advokáta, připravit se, například posudek soudního znalce v oblasti psychologie. A vyhrát.

Třeba vyhrát i na nedostatečném zdůvodnění ze strany OSPOD, pokud se staví za matku. Ale vyhrát svojí snahou, protože to že se dva lidé rozhodli rozvést je primárně jejich zásah do společnosti, kterým ji zatěžují už tím, že musí řešit jejich problémy.

Správná otázka je určitě otázka zastupitele po právu nahlížet do spisu OSPOD (zřejmě ano, ale o tom by zastupitel NEMĚL mít pochybnosti). To spíš než OSPOD odpoví třeba sdružení Otevřete (www.otevrete.cz). Pak třeba lze chtít po OSPOD výtah ze zdůvodnění proč svěřují jak svěřují, rozdělené podle věku a pohlaví rodiče. Jeden případ není o ničem.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Střídavka?

20.7.2010 18:19 vložil Karel Vážný

Rovnost rodičů není totéž co vynucená střídavá péče. Na střídavce se dá dohodnout, ale nelze ji soudně nařídit.

K tomu lze uvést zcela opačný zdroj, a Sankci ombudsmana proti magistrátu hl.m. Prahy, kde vytýká magistrátu a MUDr. Böhmovi VYNUCOVÁNÍ střídavé péče proti názorům odborníků ve velmi podobném případě:

<a>http://www.ochrance.cz/stanoviska-ochrance/sankce/sankce-proti-magistratu-prahy-stridava-pece-2432010/</a>


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama